Årets Amandanominasjoner

19.06.2008
Amandanominasjonene 2008 ble onsdag kunngjort av juryleder Harry Guttormsen og Gunnar Johan Løvvik, leder for Amandakomiteen. «Mannen som elsket Yngve» har fått hele sju nominasjoner til årets Amanda-utdeling.
amanda-2
flow6    flow2    flow4
 
Juryleder Harry Guttormsen er fornøyd med det kunstneriske nivået på filmene og synes norsk film har en positiv utvikling:
 
- Vi ser en forskyvning av fokus fra teknikk mot kunst. Dette er svært gledelig og gir håp for fremtiden, sier Guttormsen.
Årets Amandaprisutdeling finner sted i Haugesund lørdag 16. august og innleder Den norske filmfestivalen, som har sin offisielle åpning dagen etter. Og de nominerte er.....
 
Beste norske kinofilm:
Mannen som elsket Yngve, produsent Yngve Sæther, Motlys
O'Horten, produsent Bent Hamer, BulBul Film
Tatt av kvinnen, produsent Olav Øen, Monster Film
 
Beste barne- og ungdomsfilm:
Mannen som elsket Yngve, regi Stian Kristiansen
Switch, regi Ole Martin Hafsmo
Titanics ti liv, regi Grethe Bøe
 
Årets utenlandske kinofilm:
Juno, regi Jason Reitman, distributør Fox Film
No Country for Old Men, regi Ethan og Joel Coen, distributør United International Pictures
There Will Be Blood, regi Paul Thomas Anderson, distributør Walt Disney Studios Motion Pictures
 
Beste regi:
Stian Kristiansen, Mannen som elsket Yngve
Bent Hamer, O'Horten
Morten Tyldum, Varg Veum - Falne engler
 
Beste kvinnelige skuespiller:
Anni-Kristiina Juuso, Kautokeino-opprøret
Maria Bock, Sommerhuset
Marian Saastad Ottesen, Tatt av kvinnen
 
Beste mannlige skuespiller:
Aksel Hennie, Lønsj
Rolf Kristian Larsen, Mannen som elsket Yngve
Trond Espen Seim, Varg Veum - Falne engler
 
Beste kvinnelige birolle:
Ane Dahl Torp, Lønsj
Ida Elise Broch, Mannen som elsket Yngve
Trine Wiggen, Varg Veum - Bitre blomster
 
Beste mannlige birolle:
Arthur Berning, Mannen som elsket Yngve
Espen Skjønberg, O'Horten
Fridtjov Såheim, Varg Veum - Falne engler
 
Beste filmmanus:
Petter Næss og Johan Bogaeus, Tatt av kvinnen
Thomas Moldestad og Siw Rajendram, Varg Veum - Falne engler
Ole Giæver, Sommerhuset
 
Beste foto:
Philip Øgaard, Kautokeino-opprøret
John Christian Rosenlund, O'Horten
John Andreas Andersen, Varg Veum - Falne engler
 
Beste scenografi:
Karl K. Juliusson, Kautokeino-opprøret
Karl K. Juliusson, O'Horten
Jack van Domburg, Radiopiratene
 
Beste musikk:
Mari Boine, Svein Schultz, Herman Rundberg, Kautokeino-opprøret
John Erik Kaada, Natural Born Star
Bjørnar Johnsen, Radiopiratene
 
Beste klipp:
Thomas Täng og Jan-Olof Svarvar, Kautokeino-opprøret
Vidar Flataukan, Mannen som elsket Yngve
Pål Gengenbach, O'Horten
 
Beste lyddesign:
Per Boström, Kautokeino-opprøret
Petter Fladeby, O'Horten
Christian Schaanning, Radiopiratene
 
Beste kortfilm:
Familien Bergs erfaringer, regi Pål Øie, produsent Jan Aksel Angeltveit for Alligator AS
Jøje meg for en jul!, regi Mattis Folkestad, produsent Marius Hoel for NRK
Oh, My God!, regi Anne Sewitsky, produsent Synnøve Hørsdal for Maipo Film & TV-produksjon AS
Varde, regi Hanne Larsen, produsent Mona Steffensen for Original Film AS
 
Beste dokumentarfilm:
A Beautiful Tragedy, regi David Kinsella, produsent Dag Hoel for Faction Film AS
Blod & ære, regi Håvard Bustnes, produsent Dag Hoel for Faction Film AS
Lykkens grøde, regi Karoline Grindaker og Hilde Kjøs, produsent Hilde Skofteland for Skofteland Film AS
 
Folkets Amanda:
Under Amandaprisutdelingen vil i tillegg publikumsprisen Folkets Amanda kåres. Denne prisen er et samarbeid mellom Den norske filmfestivalen, VG og TV2. Dessuten vil Amandakomiteen overrekke sin Gullklapper og Ærespris.
 
Juryene:
Jury for beste norske kinofilm, beste barne- og ungdomsfilm og årets utenlandske kinofilm har bestått av: Harry Guttormsen, Christin Berg, Asle Vatn, Sirin Eide, Monica Boracco Borring og Audun Engelstad.
 
Jury for beste regi, beste mannlige skuespiller, beste kvinnelige skuespiller, beste mannlige birolle, beste kvinnelige birolle og beste filmmanus har bestått av: Harry Guttormsen, Andrea Bræin Hovig, Petter Rosenlund, Anette Sjursen og Tanya Nanette Badendyck.
 
Jury for beste foto, beste lyddesign, beste musikk, beste klipp og beste scenografi har bestått av: Anna Myking, Anne Ingvar og Marius Holst.
 
Jury for beste kortfilm og beste dokumentarfilm har bestått av: Jan Dalchow, Tore Buvarp og Kristin Hellebust.
Trenger du fagfolk til ditt neste prosjekt?
Sjekk vårt bransjeregister.
 
Database med filmer som er produsert med tilskudd fra Filmkraft Rogaland eller Filmkraft Invest.
Portal for levering av søknander om utvikling og produksjon av kortfilm, dokumentar, TV-serie, spillefilm og dataspill i tillegg til kompetansehevende tiltak..  
Ta kontakt med oss i Filmkraft.
{{teaser1:html}}
{{teaser2:html}}
{{teaser4:html}}